07-13 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

04 Ocak 2018 Perşembe, 20:41

Ordu İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Halit ÇINARKA 07-13 Ocak tarihlerinde düzenlenen Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.
Doç. Dr. Halit ÇINARKA yaptığı açıklamada şunlara değindi:
“Verem (tüberküloz) hastalığı, “Micobacterium tuberculosis” basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Ülkemizde her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta ‘Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ olarak belirlenmiştir.
Verem hastalığının kalıtsal olmayıp, bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve hastaların öksürme veya hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşmanın gerçekleştiğini belirten ÇINARKA; “ilaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmaktadır. Tedavisini önerilen sürede eksiksiz olarak tamamlayan hastalar yüzde yüze yakın şifa bulmaktadır. Bireyin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus, tüberküloz hastalarına erken tanı konulması ve kısa sürede tedaviye başlanmasıdır” dedi.
Ülkemizde tüberküloz hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır diyen ÇINARKA, tüberkülozun belirtilerini de anlattı:

“İki-üç haftadan uzun süren tedavi ile iyileşmeyen öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikâyetleri olan vatandaşlarımızın verem açısından kontrollerini yaptırması için en yakın sağlık kuruluşlarımıza, verem birimlerine (verem savaşı dispanserleri) müracaat etmesi büyük önem arz etmektedir.
Hastalarımızın yakınları, özellikle de aynı evde birlikte yaşayanların mutlaka verem birimlerine (verem savaşı dispanserleri) başvurarak muayene olmalıdırlar. Hastalarımızın yakınlarının taramalarını da dispanserlerde ücretsiz olarak yapmaktayız. İlgili Sağlık Kuruluşlarımız, hasta olmayan ama verem olma riski taşıyan vatandaşlarımıza da koruyucu tedavi vermektedir.
Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır. Bakanlığımız ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde tüberküloz kontrol hizmetlerini sürdürmektedir” dedi.
Doç. Dr. Halit ÇINARKA özetle verem; “hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumumuzu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarımızın erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Vatandaşlarımızdan istirhamım; öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatınız. Kâğıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın. 2-3 haftadan uzun süren ve tedavi ile iyileşmeyen öksürük varsa en yakın sağlık kuruluşlarımıza başvurun. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Hedefimiz veremsiz, sağlıklı nesillerin yetiştiği, sağlıklı bir Türkiye’dir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika