3. ULUSLARARASI GASTRONOMİ TURİZMİ KONGRESİ

07 Aralık 2017 Perşembe, 20:55

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bizim mutfaklarımızda aş besmele ile pişer, insan sevgisiyle yoğurulur ve o aşın ateşi insanlığın kardeşlik, dostluk ateşidir.”

Bakan Kurtulmuş: “Millî kültürlerin küresel kültürün baskısı altında ezildiği günümüz dünyasında en fazla örselenen alanlardan birisi de millî gastronomidir ya da millî mutfak kültürleridir.”

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesiyle Fuar İzmir’de gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir–Turizm Fuar ve Kongresi kapsamında düzenlenen 3. Uluslararası Gastronomi Kongresi’nde konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin gastromi alanında en rahat konuşabilecek ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Günümüz dünyasında yaygınlaşan restoran zincirleri ve fast food kültürüne değinen Bakan Kurtulmuş, “Özellikle millî kültürlerin küresel kültürün baskısı altında ezildiği günümüz dünyasında en fazla örselenen alanlardan birisi de millî gastronomidir ya da millî mutfak kültürleridir.” dedi.

Restoran zincirleri, fast food ve tek düze yeme içme alışkanlıklarının bütün insanları etkilediğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, Türkiye gibi mutfak kültürünün çok zengin olduğunu hatırlatarak, tadları ve sunumlarıyla büyük bir zenginliğe sahip olan Türkiye’nin bu zenginliğinin farkına varması gerektiğini dile getirdi.

Mutfağımızın adeta kültürel bir harman olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, soframalarımızın en büyük zenginliklerimizi oluşturduğunu kaydetti.

Dünyada bu kadar çeşitliliğe sahip bir başka ülkenin daha olmadığına vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, “Bizim mutfaklarımızda aş besmele ile pişer, insan sevgisiyle yoğurulur ve o aşın ateşi insanlığın kardeşlik, dostluk ateşidir.

Türkiye’nin bu değerlerini geliştirmenin, ciddi bir şekilde yeniden ortaya koymanın, tüm bölgelerimizin güzel mutfaklarının zenginliklerini misafirlerin önüne koymanın turizmimizi çok geliştirecek bir gelişme olacaktır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika