8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Çeşitli Programlarla Kutlandı

08 Mart 2018 Perşembe, 15:50

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen bir dizi program çerçevesinde kutlandı.Dünya Kadınlar Günü kutlama programı kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Ercan Okur, beraberinde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kadın idari birim müdürleri ve kadın STK temsilcilerinden oluşan bir grupla birlikte Vali Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kadın idari birim müdürleri ile kadın STK temsilcilerinden oluşan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, ”Sizleri böylesine anlamlı bir günde Valiliğimizde ağırlamaktan çok büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyuyorum. Aziz Türk milletinin en önemli ayrılmaz parçası, ailedir. Türk milleti olarak, aileyi hep güçlü tutan, bu yolla da asırlardır hür ve bağımsız yaşayan bir toplumuz. Türk toplumunda kadının her zaman ayrı bir yeri olmuştur.

Önemli olan örfümüzü, adetlerimizi, töremizi yaşatmaktır. Türk örfünde kadına her zaman saygı hâkimdir” diye konuştu ve ziyaret dolayısıyla teşekkür ederek, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.Vali Seddar Yavuz’un eşi Selda Yavuz ise konuşmasında, ”Ben de şahsım adına burada ziyaretimize gelen bütün hanımların, değerli arkadaşlarımızın ve dünyadaki bütün hanımların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, iyi ki varız diyorum. Her zaman, her daim emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Nice güzel yıllara hep beraber inşallah” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ercan Okur ise yaptığı konuşmada, ”Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak, 2018 ve 2021 arasında uygulayacağımız kadına karşı şiddetin önlenmesi ile ilgili eylem planına hazırladık ve yürürlüğe koyduk. Kadının mutlu olduğu yerde ailede mutlu olacak, ailenin mutlu olduğu yerde toplumda mutlu olacaktır. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Ziyarette bulunan STK temsilcileri ise yaptıkları açıklamada, ”İnsanlık onuru için kadınlar gününü anıyoruz. Kadın anadır, kadın topraktır, kadınsız dünya düşünülemez. Biz anneler her şeyin öncülüğünü yapmış her şeyi güzelleştiren bizsiz bir dünya kadınsız bir dünya düşünemiyorum. Bütün dünya kadınlar gününü herkesin tebrik ediyor, mutlu olmasını istiyoruz. Kadınlarımıza şiddetinde son bulmasını ümit ediyoruz. Ayrıca, Sayın Valimiz Seddar Yavuz ve değerli eşleri Selda Yavuz Hanımefendiye gösterdikleri yakın ilgi dolayısıyla da teşekkürlerimizi arz ediyoruz” diyerek, duygularını dile getirdiler.

Tahıl Pazarında Stant Açıldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlanan program kapsamında ziyaretin ardından, Vali Seddar Yavuz eşi Selda Yavuzla birlikte Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonu’nda olan kurumlar tarafından tahıl pazarında hazırlanan stant açılış programına katıldı.
Eşi Selda Yavuzla birlikte stantları gezerek, yapılan el sanatları ile ilgili detaylı bilgi alan Vali Seddar Yavuz, burada yaptığı konuşmada, ”Bugün anamız, bacımız, eşimiz daha doğrusu hayatın anlamı olan kadınlarımızın günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyoruz.

Bu vesileyle Valiliğimizin kadın ve kadınla ilgili çalışmalar yapan dernekler ile beraber ilk defa Ordu’da yürüttüğümüz ortak bir çalışmada buluşmuştuk. Bütün derneklerimize, kadın hassasiyeti olan bütün kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Jandarma teşkilatımızda görevli bayan personeller de stant açtılar. Artık hanımlarımız, kamuda, güvenlik birimlerimizde ve diğer sivil kuruluşlarından tamamında aktif olarak rol alıyor. Son 15 yılda kadının Türkiye’deki iş hayatında ve sosyal hayatında daha aktif hale geldiğinin en belirgin özelliklerden birisidir. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Hükümetimiz, kadınlarımızın başta iş hayatında ve sosyal hayatta daha fazla rol alması ve hayata dair çalışmalarda bulunması, iş hayatında aktif olması, gelir getirici faaliyetlerde bulunması, yönündeki teşviklere de devam ediyor.

Bu vesileyle, kadınlarımıza layık görülen her türlü insanlık dışı muameleyi kınadığınızı, bunun ve bunun karşısında olduğumuzu bir kez daha burada ifade etmek istiyorum. Valilik olarak kadına yönelen her türlü şiddetin karşısındayız ve bunu önlemek için her türlü çalışmayı yürütüyoruz, yürüteceğiz. Valiliğimizin aldığı ciddi tedbirler var. 2017 yılında yaklaşık 1000 civarında kadınımıza koruyucu güvenlik tedbirleri, çeşitli psikolojik tedbirler, onları iş ve meslek hayatına kazandırmak, dahil olmak üzere birçok tedbir aldık ve bu yıl içerisinde tedbirleri almaya devam edeceğiz. Bütün Ordulu kardeşlerimize hassasiyetinden dolayı çok teşekkür ediyor, aslında hepimizin öğretmeni olan kadınlarımıza bir kez daha minnet ve şükranlarımızı ifade ediyorum” diyerek, sözlerini tamamladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika