Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü program düzenlendi

05 Aralık 2016 Pazartesi, 20:19

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü  program düzenlendi.Özel bir düğün salonunda gerçekleştirilen programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ercan Okur, bazı daire müdürleri, engelli derneklerinin temsilcileri, çok sayıda engelli ve aileleri katıldı.Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Bizler bir imtihan dünyasında yaşıyoruz. Herkesin kendine özgü sınavları var. Ama engelli olmak, engelli yakını olmak, çok daha ağır bir imtihan.

su3b7320-1_resized

O nedenle engelli sahibi ailelerin bu sınavı tek başına başarmaları oldukça zor. Bundan dolayı devletin, hükümetin, bütün vatandaşların, insanların, o insanlara yardımcı olması, destek olması lazım bu bir. İkincisi bu insanlar acımak, merhamet etmek değil de, toplum içerisine karışmak, el verdiğince üretken olmak ve engelli olmayan vatandaşların faydalandığı her şeyden ve haklardan istifade etmek durumundalar. Bizim bunu sağlamak mecburiyetimiz var. Engelli için yapılan hizmet ve faaliyet, aslında kendimiz için yapılan hizmet ve faaliyetlerdir. Ecelin ne zaman geleceği belli olmadığı gibi, kimin ne zaman engelli olacağını da Allah bilir.

su3b7144-1

Bundan dolayı engelli kardeşlerimize acımak değil, onların da bizim gibi birey olduğunu, her türlü haktan istifade etmesi gerektiğini, bizim bilmemiz ve tedbir almamız lazım. Bu insanlar dünyayı cam arkasından seyretmek zorunda değil. Sosyal hayata ve üretime katılacak olanların katılması lazım. Ben bu duygu ve düşüncelerle engelsiz bir yaşam temenni ediyorum. Asıl engel beyinde ve zihindedir. Allah insanlara düşünme engelli, zihin engeli vermesin” dedi.

su3b7249-1_resizedAile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ercan Okur da programda bir konuşma yaparak, “3 Aralık hem dünyada, hem Türkiye’de dünya engelliler günü olarak kutlanmakta bu vesileyle engellilik alanına ve engellilerimize dikkat çekilmesi, farkındalık yaratılması, toplumda bir bilinç oluşturulması hedeflenmektedir. Biz her zaman engeli kardeşlerimizle beraberiz, her zaman onların sorunlarını, dertlerini dinlemeye hazırız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve il müdürlüğü olarak bizim en temel alanlarımızdan birisi engellilik alanı ve engellilerimize hizmetler. Bu kapsamda engellilerimizin eğitimi, rehabilitasyonu, ulaşabilirlik konusunda rehberlik hizmetleri, özellikle bakım hizmetleri, Bakanlığımızın en temel alanlarından biridir.

su3b7271_resizedSon 10 yılda bu alanda gözle görülebilecek şekilde eskisiyle mukayese edilemeyecek kadar bir atılım yapıldığını hepimiz görmekteyiz ve müşahede etmekteyiz” diye konuştu.Ordu Görme Engelliler Derneği Başkanı Vedat Yavuz da programda yaptığı konuşmada, “Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları olarak bugün her zaman olduğu gibi engelsiz bir dünya için yine elele ve yan yanayız.

su3b7291-1-1_resizedBurada çok önemli bir parantez açmak istiyorum tüm dernek başkanları ve yönetimler adına sayın valimizin tüm engelli dernekleri adına yapılmış çalışmalarda, faaliyetlerde, organizasyonlarda, il dışında ve yurt dışında olmadığı süreç içerisinde her zaman aramızda olmasından dolayı büyük bir onur duyuyor ve teşekkür ediyoruz. Hayatı engelsiz hale getirmek önce içimizde başlıyor. Bir tebessüm ile başlıyoruz. Kendimize olan özgüvenimizle hayatımızı idrak etmeye gayret ediyoruz. Yüce Mevlam tarafından bize verilmiş olan bu sınav şeklini başarıyla sonuçlandırabilmek için kamu kurum ve kuruluşları yerel yönetimlerden hizmet bekliyoruz elbette. Şelaleleriyle, yaylalarıyla muhteşem bir şehir olan doğasıyla harika olan ilimiz Ordu’nun şu sıralarda büyükşehir geçişi yaşanmaktadır. Maalesef şehir merkezimiz bir şantiyeyi andırmaktadır.

su3b7304_resizedTabiki bu süreci engelli vatandaşlar ve tüm vatandaşlar olarak sabırla atlatacağız. Şu günlerde pek sokağa çıkmaktan çekinir halde olsak da bunun geçici olduğunu düşünmenizi istiyorum. Engelli kardeşlerimizin yürüyeceği sarı şeritlerin olduğu, engelli rampalarının düzgün olduğu, asansörlerin tamamın çalışabilir olduğu, çok yakın hayal ediyoruz, 2018 de olacağını düşünüyoruz inşallah. Açmış olduğumuz kurslarla özellikle Avrupa Birliği projeleri, üniversitelerimizde yapılan ortak projeler, belediye ve işkurla yapılan projelerle özellikle halk eğitimle ortak çalışmalarımızla engelli kardeşlerimizin sanatsal kültürel ve spor anlamında bütün alanlarda daha başarılı yerlere gelebilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz çalışacağız” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika