Arım Balım Peteğim Projesi ve Tesis Türkiye’nin ilk sıralara taşınması hedefleniyor

12 Eylül 2018 Çarşamba, 17:30

Ali Yazan Ordu/Ordu Valiliğinin yetkili temsilcisi olduğu proje kapsamında kurulan bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarı, balmer şirketinin kurulmasının ardından arıcılık sektörüne hizmet vermeye başladı. Balda tağşiş ve taklidi ortadan kaldıracak tesis, günlük ortalama 7 ila 10 ton kapasiteyle çalışıyor.

“Vali Seddar Yavuz, Arıcılık Araştırma Enstitüsü Ortak Kullanım Tesisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, böylesine güzel bir projenin sonuçlanması dolayısıyla minnet ve şükran duyduklarını söyledi.

“Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Yavuz, “Artık marka üretmeden dünya piyasasında yer almak ya da kar edebilmek mümkün değil.

Marka kaliteyi garanti eder. Dolayısıyla balda gıda güvenliğini sağlayacak ve kaliteyi garanti edecek bir tesis kurduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

“Orduluların ne kadar meşakkatle bal ürettiğine şahit olduğunu anlatan Yavuz, “Çünkü daha önce de

Muş Valisiydim ve Muş’a gelen yüzlerce Ordulu kardeşimizle orada da görüşmüştük. Ordulu kardeşlerimiz, oranın en ücra köşelerinde bal üretirler, arılarını getirir ve orada mücadele ederlerdi.

O yüzden gerçekten bal üretmenin o kadar kolay bir şey olmadığını, çok meşakkat gerektirdiğini hepimizin bildiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Başkanı Yılmaz da projenin 2007 yılında başladığını anımsattı.”Bu tesisin, arıcılık anlamında çok önemli olduğuna işaret eden Yılmaz, “Buradan çıkan bal Türkiye’nin, dünyanın her noktasında satış imkanı bulacak.

Bu çerçevede özellikle işletme ve balmer sürecinde sıkıntıların bir an önce sonuca yönelik hamlelerle ve hızlı adımlarla geçmesi bizleri mutlu etti, hayırlı ve uğurlu olsun.

Türkiye’de en fazla bal üreticisi olan ilimizin kıymetli bal üreticilerine hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından projeye destek veren ve emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.Açılışın ardından katılımcılar, bal paketleme tesisini gezerek yetkililerden bilgi aldı.Programa, AK Parti Ordu Milletvekilleri Şenel Yediyıldız ile Metin Gündoğdu,

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen

Sağkaya, Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve balmer Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, ile diğer ilgililer katıldı.

 

“Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan ve bir süre önce sektöre hizmet vermeye başlayan bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarının açılışı yapıldı.

“Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan ve bir süre önce sektöre hizmet vermeye başlayan bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarının açılışı yapıldı.

“Avrupa Birliği ile Türkiye tarafından desteklenen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı’nda yer alan

“Arım Balım Peteğim Projesi”yle, arıcılık sektörünün gelişmesi ve rekabetçiliğinin artırılması için 10 milyon avro yatırım yapılarak dünya arı ürünleri ihracatında Türkiye’nin ilk sıralara taşınması hedefleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika