Azarbeycan’dan Ordu’ya Gelin Geldi

30 Eylül 2018 Pazar, 15:00

ALİ YAZAN ORDU /Çalışmak için gittiği Ordu’dan Azarbeycan İndira Ubeydova ile tanışan Ordu’lu Caner Pazar, (2) yıllık birlikteliklerini güzel bir düğün töreniyle taçlandırdı.AltınOrdu Merkez Teyneli Mahalle Güvendikli semtinde yörenin örf ve adetlerine uygun düzenlenen kır düğününe gelin ve damadın Ordu’daki iş arkadaşları ile çok sayıda davetli katıldı.

Kadınlar Kına gecesinde giydikleri yöresel elbiselerle düğün alanı renk cümbüşüne dönerken, erkekler de çiftin mutluluğunu halaylar çekerek kutladı.

Pazar,Azarbeycan’da Ubeydova ile tanıştık. Orada tanıştıktan sonra kendisi ile sosyal medya üzerinden de konuşmaya başladık.

Birkaç defa buluştuktan sonra arkadaşlığımız devam etti. Her şey zamanla gelişti. Hemen şu zamanda evlenelim diye bir planımız yoktu. Ailelerimizi tanıştırdık kendileri Ordu’ya gelip ailemle tanıştı.

Sonradan işler biraz daha ciddiye geldi ondan sonra da evlenmeye karar verdik” diye konuştu.Azarbeycan’lı gelinin Azarbeycan’dan gelen arkadaşları örf ve adetler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Damat Caner Pazar, Azarbeycan’da Özel Turizim’de çalıştığı esnada tanıştıklarını belirterek, iki yıllık bir arkadaşlıktan sonra evlenmeye karar verdiklerini söyledi. Pazar, ”Ordu’da geleneklerimize göre bir düğün yapmak istedik.

Amacım biraz da olsa bu gelenekleri onlara göstermekti. Gelenek ve göreneklerimiz onlara çok ilginç gelmiş. Eşimle beraber yurt dışından ve il dışından gelen arkadaşı var.

Bizim geleneklerimiz onlara çok ilginç gelmiş ve bizim kültürümüzü beğenmişler. Düğünden sonra Azarbeycan’da yaşamayı düşünüyoruz.

Oraya gittiğimizde onların gelenek ve göreneklerine göre düğün merasimi aynı diye konuştu.

“Türkçe bilmediği için İngilizce konuşan gelin İndira Ubeydova tercümanlığını yapan damat Caner Pazar,Ordu’yu ve insanlarını çok beğendiğini ifade ettiğini ve düğün töreninin çok ilginç olduğunu söylediğini aktardı.

Mahalle Yolların engebeli ve çok uzun olduğunu, gelirken bir sürü farklı şeyler gördüğünü belirten Ubeydova , Damat Pazar’a İngilizce ve Türkçe onu sevdiğini söyledi.

Azarbeycan’dan AltınOrdu’nun Merkez Teyneli Güvendikli Mahallesi’ne gelin gelen İndira Ubeydova ,Bu benim Türkiye’ye ilk gelişim ve burada olmaktan çok memnunum. Türkiye’nin kültürünü çok ilginç buldum. Buranın insanları çok cana yakın.

Buraya ailem ve arkadaşlarım ile geldik, burada olmaktan çok memnunuz. El öpme gibi farklı gelenekler var. Karadeniz Yöre oyunları ve Özellikle roman havaları ve danslarda pek de zorlanmadım” dedi.

Azarbeycanlı gelin ve damat dansı düğüne katılan davetliler tarafından alkışlarla desteklendi. Genç çiftin düğünü, klasik Türk düğünlerinde olduğu gibi takı töreni, pasta kesimi ve Karadeniz Oyunları ve roman havaları ezgileriyle yapılan danslarla sona erdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika