Balkanlıoğlu Ordu Meydanı adlı programın canlı yayın konuğu oldu

26 Kasım 2016 Cumartesi, 19:09

Vali İrfan Balkanlıoğlu, TV52′ de Akın Çiçek’in hazırlayıp sunduğu  “Ordu Meydanı” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.Turizm, eğitim, sağlık, güvenlik konuları başta olmak üzere tüm konulara değinilen programda Vali Balkanlıoğlu, “9 yıldır valilik görevini yapıyorum. 20 yıllık kaymakamlık görevi ve memleketin her yerinde çalıştığım göz önüne alınırsa tecrübe sahibi idareciyim diye söyleyebilirim. Ordu Valiliği görevine atandığımda Ordu şehri Büyükşehir statüsüne kavuşmuştu.

1

Köyler mahalleye dönüştürüldü. İl Özel İdaresi kapatıldı. Ordu’ya atandığımda yeni bir sistemle, modelle karşılaştım. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının en büyük idari hakimi illerde Validir. Valilik olarak bizim yapmamız gereken neler sadece kağıt imzalamak mı? Sadece daire müdürleriyle iletişim ve koordinasyon sağlamak mı? Tabiki böyle değil. Bulunduğunuz yerin artı ve eksilerini değerlendirmek, yatırımına, istihdamına ve bir çok sorunlarına da çözüm aramaktır. Bunu da yaparken halkla beraber, sivil toplum örgütleri, iş adamları, fikir sahipleriyle beraber onlarla iştişareler halinde bunu yapmaktır. Yani valiler sadece kağıt imzalamıyor” diye konuştu.

4

“Ordu Valiliği görevine başladıktan sonra Ordu’nun tanıtımına ağırlık verdik. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımlarımızı sürdürüyoruz. Kurulan aşevi ile birlikte bine yakın insana hergün sıcak yemek dağıtımı yapıyoruz. Ayrıca, gerçekten mağdur durumda olanları da yaptırdığımız evlere yerleştiriyoruz” diyen Vali Balkanlıoğlu,”Eğitimdeki başarı oranımızı yükselttik. Ordu’nun eğitimdeki başarı sıralaması 58 – 60′ lardaydı. 30’lara yükselttik. Okulları dershaneye döndürdük. Eğitim en önemli kurum, herşeyin başı. Karadeniz’de teröristlerin imha edildiği tek il Ordu. Ordu halkına bu anlamda çok teşekkür ediyorum. Onlara yardım yataklık yapmadılar” şeklinde konuştu.

3

15 Temmuz’da darbe olayının birlik ve beraberlik sayesinde atlatıldığını söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordu genelinde 1500’e yakın işlem yapılan personel var. Bunlardan 900’ünü açığa alınan personel. Bir kısmını Valilik olarak biz açığa aldık, bir kısmınıda Bakanlık açığa aldı. Tutuklu olanların sayısıda bir hayli fazla Ordu’da. 650 civarında ihraç edilen , 450 civarında ise tutuklu olan kişi var” dedi.Vali Balkanlıoğlu, “Biz halka hizmet için buradayız. Bütün görevlerimiz kanunlarda yazılı. ‘Kimse kaynağını Anayasadan ve kanunlardan almayan yetkiyi kullanamaz’ diye maddeler var. Hem Anayasa’da, hem kanunlarda belediye başkanının yetkileri ve görevleri belli. Vali ve kaymakamın yetki ve görevleri belli ama bu uyum içinde çalışmayacağımız anlamına gelmez. Sayın Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş bizim için büyük bir şans. Büyükşehir Belediye Başkanımızda öyle. Yıllarca parlamenterlik yaptığı için Ankara’da çok geniş çevresi var. Şimdi Bakanların bir çoğu onun samimi dostu, arkadaşı. Bu sayede bir çok bürokratlada tanışmışlığı var. Bu idari tecrübeside bizler için, Ordu için büyük bir şans. Hem sayın Bakanımızın bulunması, hem de Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ankara bürokrasisi ve Ankara siyasetini tanıyor olması, bir çok sorunun çözülmesine yardımcı oluyor. Sonuçta etle tırnak gibiyiz. Büyükşehirin Valisi ve Büyükşehir belediye başkanımızla her türlü toplantıda ve kurulda, protokolde, her türlü çalışmada birlikteyiz, işbirliği halindeyiz bu da büyük avantaj sağlıyor. Hem moral, hem motivasyon, hem de hizmet açısından” şeklinde konuştu.

2

Vali Balkanlıoğlu, programda Turizmle ilgili yöneltilen soruya ise şu yanıtı verdi:

“Ordu güzel memleket. Bizler de güzelliklerini ön plana çıkartarak tanıtıyoruz. Söylediğimiz hiç bir şeyde abartı yok. Sahili bozulmamış, milyonlarca yılda oluşan koylar olduğu gibi duruyor. Deniz ormanla kucaklaşıyor. Dağlara çıktığınız zaman Alp dağlarından çok daha güzel manzaralarla karşılaşacaksınız. Derin vadiler, konyonlar, tertemiz sular, krater göller, uçsuz bucaksız yaylalar. Perşembe yaylasındaki menderesler baharın açan orman gülleri sapsarı parfüm kokusu gibi Çambaşı yaylasının güzelliği şelaleler şehri Ordu. Arap basını da Ordu’nun güzelliklerini anlatarak bir cennet olarak ifade ettiler. Geçtiğimiz yaz 6 tane uçak geldi önümüzdeki yaz ise 100 uçak gelecek. İnsanlar bu güzellikleri görmek istiyor. Sürdürülebilir olması önemli ve biz de buna dikkat ediyoruz. Alt yapı tesisi yaparken de bu güzelliği dokuyu bozmamak lazım. Çevre kirliliği, aşırı yapılaşma oradaki güzellikleri tahrip etme yani sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Arap alemine yönelmemizin nedeni ise onlar çölde yani sıcakta yaşıyorlar ve buralara geldikler zaman biz cennete geldik diyorlar. Ölmeden önce cennete geldik diyorlar. Bizim potansiyel olarak onlara ihyacımız var.Turizm en az 200 ticari faaliyete kaynak sağlıyor.”

1

Vali Balkanlıoğlu, fındıkla ilgili olarakta, “Fındıkta devletin yapması gereken çok iş var . Fiyatlar istenilen düzeyde değil müdahale edilmeli. Ancak, fındık çiftçileri olarak bizim de yapmamız gereken çok şey var. Dedelerimizin diktiği 70-80 yaşındaki köklerden çok fazla verim alamıyoruz. Onların yenilenmesi lazım. Bakım yapmak, hastalık ve zararlara karşı dirençli, kaliteli ve soğuğa karşı dirençli türleri geliştirmemiz gerekiyor. Fındık üreticileri kendi aralarında birleşip örgüt kurmak, kendi fındığımıza sahip çıkmamız gerekir. Rakipler çıkıyor. Çin de fındık üretmeye başlamışlar. Şili, Arjantin, Fransa, İtalya,Yunanistan ve Gürcistan’da fındık üretmeye başlamışlar. Ayağımızın altındaki halı çekiliyor. Biz kalitemizle, verimliliğimizle onlarla rekabet edebilmeliyiz. Ben, ‘fındık üreticileri tembeldir, bunu hak etmiyorlar’ böyle bir şey demedim. Böyle bir şey anlamışlarsa özür dilerim. Zaten böyle bir şey asla demedim, dememde” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika