dönüm başı üreticiye 530 lira zarar ettiriyor

09 Nisan 2018 Pazartesi, 21:28

İYİ Parti Ordu il Başkanı Av. Tevfik Karabulut bugünlerde başlanan fındıkta destekleme ödemeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “AKP Hükümeti fındık çiftçisini gerçek manada desteklemiyor. Bugün fındığın değeri ile satılmasının sağlanması halinde üreticinin elde edeceği gelir, Devletin verdiği dönümüne 170 TL’nin en az üç beş katıdır. Daha açıkçası Dönüm başına verdiği 170 lira karşılığında üreticiye 530 lira zarar ettiriyor” dedi.
“FINDIK ÜRETİCİSİ FAKİRLEŞTİRİLDİ”
Av. Tevfik Karabulut yazılı açıklamasında şu görüşleri yer verdi:
“AKP iktidarı döneminde bölgemiz fındık üreticileri maalesef fakirleştirilmiştir. Uygulanan hükümet tedbirleriyle fındık üreticileri tekelci yabancı sermayeye teslim edilmiştir. Bu durum üreticiye en büyük ihanettir. Bugün doğrudan gelir desteği adı altında üreticilere yapılan “harçlık yardımı” destekten uzak üreticilerin aleyhine yapılan üreticiyi her yıl geriye götüren bir uygulamadır.” dedi.
Av. Tevfik Karabulut fındık üreticisinin hükümet tarafından mağdur edildiğini ise basit bir hesaplamayla açıkladı
“DÖNÜMDE ÜRETİCİ 530 LİRA ZARARDA”
“Basit bir hesapla bunu görmek mümkündür.
Bir dönüm fındık bahçesinden üreticimiz 170 lira devletten destek almaktadır. 1 dönüm fındık bahçesinden bölgemiz çiftçisi ortalama 100 kilo fındık üretir satarsa sezon başı fiyatıyla eline geçecek olan para kilogramı 8 liradan 800 lira gelir elde etmektedir. Hükümet doğrudan gelir desteği ile üreticiye dönümde 170 lira ödeyeceğine fındık fiyatlarına gerçek manada müdahale etse ve maliyet rakamları üzerinde üreticilerimizin de ortak talebi olan kilogramda 15 lira uygulasa 100 kilo üretilen fındıkta bin 500 lira gelir elde edecektir. Arada 700 lira fark fardır. 700 lira farkın 170 lirası doğrudan destekle üreticiye ödeniyorsa her üreticimiz devletin gerçek rakamlarda taban fiyatı desteklemiyor olması nedeniyle dönüm başı üreticiye 530 lira zarar ettiriyor. Ortalama çiftçilerimizin 10 dönüm yerinin var olduğunu sayarsak hükümetin uyguladığı fındık politikası sayesinde üreticilerimiz yılda 5 bin 300 lira zarara uğratılmaktadır.”

“TEHLİKELİ PLAN MI VAR”
İYİ Parti İl Başkanı Av. Tevfik Karabulut birileri üreticiyi ekonomik olarak zayıflatarak, göçe zorlayıp Karadeniz Bölgesi’nin sosyal yapısını değiştirmek mi istiyor diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Halka ürününün değerini vermeyerek kafalarının ardında sanki ikinci bir plan varmış mesajı veriyor. Köyünde geçinemeyen halk doğal olarak geçinebileceği yerlere gidecektir. Bu köylerin boşatılması demektir. Buralara yabancı göçünü kolaylaştırarak bölgenin nüfus ve sosyal yapısını değiştirmek mi isteniyor. Öyle ise tehlikeli bir oyundur. Karadenizli buna müsaade etmez.”
“AKP, FINDIK POLİTİKASINI SAVUNAMIYOR”
İYİ Parti İl Başkanı Karabulut, AKP hükümetinin fındık politikasını savunamadığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanımız, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ilimize ve bölgemize yaptığı ziyaretlerde fındıktan söz etmemesinin yegâne sebebi budur. Bu gerçeği üreticilerimizden saklamaya çalışıyor. Bu durum gösteriyor ki üreticilerimiz hükümet tarafından mağdur ediliyor yabancı sermayeye sömürtülüyor. Kazanan her şart altında yabancı sermaye oluyor.
Onun için bugünlerde hükümet bize yer parası ödedi diye sevinen üreticilerimiz sevinmesinler.
Aksine biraz daha fakirleştirildiklerinin farkına varsınlar. Milli ekonomiyi düşünmek üreticisini yabancı sermayeye teslim edilmekle olmaz. Üreticisine de ürettiğine de sahip çıkmakla olur.” dedi
“FINDIĞIN YASASINI YAPACAĞIZ”
İYİ Parti Ordu İl Başkanı Av. Tevfik Karabulut İYİ Parti iktidarında üreticinin mağdur edilmeyeceğini ifade ederek açıklamasını şöyle tamamladı.
“Fındık sanayi ve ihracat ürünüdür. Fındığı kimselere peşkeş çekilmeyecektir. Fındığın yasasını çıkartıp sezonluk politikalardan kurtaracağız. Dünya üreticilerine verilen kabuklu fiyatının ortalamasını alıp ülkemiz çiftçisini üretime ve alın terinin karşılığını almaya yönlendireceğiz. Bugünkü rakamlarla dünyada kabuklu fiyat da bizlere uygulanan fiyatın çok çok üstündedir”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika