“FINDIK HARMANDA ÜRETİCİ GÖZÜ  KULAĞI FINDIK FİYATINI BEKLİYOR”

27 Ağustos 2018 Pazartesi, 19:03

ALİ YAZAN/ GÖLKÖY /ORDU /Ordu’nun Gölköy İlçelerinde fındık hasadı devam ediyor 2018 ürünü fındık hasadı devam ederken yüksek kesimlerdeki üreticiler ise bahçede fındık devam ediyor. Fındığı bahçe zahmetinden kurtararak harmana getiren üreticiler fiyat derdinde.

Sezon açılışı için bazı tüccarların 11,50′ 12 liradan ürün alması üreticileri memnun etmedi. Üreticiler ürünlerine 15 lira değer biçiyor. “Fiyat beklediğimiz gibi değil”Harmanda geç fındık kurutan Abduraman Yazan, üründe beklediklerini aldıklarını ancak fiyatların kendilerini yanıtlığını söyledi. Yazan; “ümitle bahçeye girdik beklediğimiz ürünü de aldık. 15 liranın altında bir fiyat üretici üzer. Masraflarını ancak karşılar. Bilmeyenler konuşuyor.

Bahçede bir gün fındık toplasın ondan sonra konuşsun. Bunun zahmeti çok” diye konuştu. Zahmeti çok, masrafı çok. Daldan budaktan toplayıp getireceksin sonra bedava mı satacağız. Toplaması para, patozu para, ilacı, gübresi hepsi para. Cumhurbaşkanı, Bakanlar , Tarım Bakanı, bunları duysun. Fındığa destek versinler.

Geçen yıl yükseklerde fındık yoktu. Bu yıl da aşağılarda yok. Bizim geçen seneye göre biraz fındığımız iyi oldu. Bizi kurtaracak para da 15 liradır” dedi. “Geçen yıl 20, bu yıl 11’50” Harmanda fındık karıştıran Abduraman Yazan, ise “geçen yıl 20’oldu.

Bu yılda aynı fiyatı isterim. 11 liradan açılmış sezon. Bu nasıl fiyat. 15-18 olsa tamamda 12 lira çok düşük değil mi Bizim zahmetimiz ortada, bahçede, harmanda, bu sıcağın altında. Benim için 15 lira en alt taban olmalı. Amele 120 ’80 lira, patozu, gübreyi hesaplasınlar. 12 lira masrafını bile karşılamıyor. Borcu olan vatandaş fındığı satar. Durumu iyi olan ise fındığını Mayıs ayına kadar bekletir” şeklinde konuştu.

 

“Üretici de kazanmalı” Yazan, miktar olarak aynı ürününü aldık ama, bu yıl yanık çoktu. Fındığın dolgunluğu bazı bahçelerde farklı ama bizim fındığımız iyi. Ben 15 liranın altında bir rakam düşünmüyorum.

Mahsulden cebine bir şey alamadıktan sonra bunun kıymeti yok. Kaç gün bahçedeydik, şimdi harmandayız. Bunun birde uğraşı var. Ben para kazanmasam neden bahçeyle ilgileneyim ki, Onun için üreticilerinde para kazanması lazım” ifadelerini kullandı.

“Fındığa destek versinler” Fındığın masraflı ve zahmetli bir ürün olduğunu söyleyen Yazan, “Bahçeyi çok şükür kurtardık. Harmana kadar getirdik. Ben ürünüm için 15-20 lira arasında bir fiyat bekliyoruz;”dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika