Her Türlü Zorlu Şartta Göreve Hazır

09 Aralık 2016 Cuma, 12:32

Sağlık Bakanlığı 2016 yılı faaliyet programı kapsamında planlanan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) il tatbikatı, 20 UMKE personeli ve 5 Ordu AFAD personelinin katılımı ile Kabadüz ilçesi Çambaşı yaylasında yapıldı.İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren UMKE’ye, hasta/yaralı taşıma teknikleri, temel yaşam desteği, ileri yaşam desteği, göçük altında mahsur kalan hasta/yaralıya müdahale konularında etaplar oluşturularak, İl Sağlık Müdürlüğü eğitmenleri tarafından uygulama yaptırıldı. Ayrıca Ordu Acil ve Afet Durum Müdürlüğü (AFAD) personeli tarafından UMKE personeline dağcılık, iple erişim, çadır kurma konularında uygulamalı eğitim verildi.

_aac2912İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç yapılan tatbikatla ilgili verdiği bilgilerde şunları kaydetti:“Gece gündüz, yaz kış demeden her türlü zorlu şartta en değerli varlığa, insana hizmet için çarpan gönüllerden/ gönüllülerden oluşan UMKE, bu eğitim ve tatbikatlarla daha da güçleniyor ve her türlü zorlu şartlarda göreve hazır hale geliyor. Olası bir afette karşılaşılabilecek her türlü zorluğa karşı paydaş kurumlarımızla birlikte Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimizi eğitiyoruz. Eğitim ve tatbikatların her aşamasında bizlerden desteğini esirgemeyen paydaş kurumlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Bu bir ekip işi, gönül işi; hep birlikte olası bir afette neler yapılacağı konusunda gerekli tatbikatları yaparak ekibimizi zinde ve dinç tutuyoruz.

img-20161130-wa0133
Ayrıca personelimize bu eğitimler ve tatbikatlarla, son zamanda ülkemizde yaşanan toplumsal olaylara yönelik ‘Toplumsal Olaylara Müdahale Algoritmasını’ anlatarak, bu olaylarda neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme de yapıyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığına yönelik her türlü hizmeti ‘önce insan’ şiarıyla gece gündüz demeden yerine getiriyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika