“Hıdırellez Şenliği Gürgentepe İlçesi İle Bütünleşiyor”

04 Mayıs 2018 Cuma, 08:32

ALİ YAZAN GÜRGENTEPE/ORDU/Ordu’nun Gürgentepe İlçe Kaymakamı ,Abdulkadir Umut Kasman her yıl 5-6 Mayıs tarihinde her yıl geleneksel olarak yapılan Gürgentepe 152. “Hıdırellez Şenliği” ile ilgili bilgi vererek, bu yılda şenliklerin ilçe merkezinde belirlenen alanda yapılacağını söyledi. Kasman bu yılda oldukça renkli geçeceğini kaydetti.Gürgentepe Belediye Başkanı Yener Yalçınkaya ise Gürgentepe Kaymakamlığı ve Gürgentepe Belediyesi tarafından düzenlenen Hıdırellez Şenliği’nin tarihinin çok eskiye dayandığını ve sadece Gürgentepe ilçesine mahsus olduğunu ifade etti.Başkan Yalçınkaya, Hıdırellez şenliklerinde “Sayın Valimiz Seddar Yavuz’u görmekten büyük mutluluk duyacağız” dedi. Yalçınkaya,Gürgentepe Hıdırellez Şenlikleri Hafta sonu yapılacak. Şenlik hakkında konuşan Gürgentepe Belediye Başkanı Yener Yalçınkaya, yağlı pehlivan güreşlerinin de olacağını söyleyerek tüm Orduluları Gürgentepe’ye davet etti.

“Hıdırellez Şenliği Gürgentepe İlçesi İle Bütünleşiyor”

Yalçınkaya,Hıdrellez Türk İslam Coğrafyasında baharın başlaması, tabiatın canlanması, bolluk ve bereketin simgesi olarak çok uzun yıllardan beri bayram olarak kutlanmaktadır.İnançlarımız ve toplumsan ananelerimizle bütünleşerek sosyal yaşantımızda kendisine farklı bir yer tutan Hıdırellez günü değişik bölgelerde farklı şekillerde kutlanıyor olsa da taşıdığı değer ve anlam neredeyse hep aynıdır. Dini değerlerimizin ve adetlerimizin oluşturduğu Hıdrellez gününde insanlar beklenti ve isteklerini belirli şekilde yansıttığı gibi, tabiatın oluşturduğu güzellikler içinde de eğlenceli şekillerde kutlayarak bayram coşkusunu yaratmaktadır.

Anadolu insanının inanç ve kültürel değerleri bu coğrafyanın bize sunduğu tüm güzellikleri harmanlayarak bir motif gibi işlendiği Hıdrellez gibi özel günlerde insanlarımız inançlarına olan bağlılığını gösterdiği gibi, bu inançları ile doğaya olan saygı ve sevgisini de en güzel şekilde yaşatmasını bilmiştir.Milletimizin ortak değerlerini yansıtan Hıdrellez Bayramı gibi özel günlerin yıllarca olduğu gibi bundan sonra da birlikte yaşamanın, barış ve kardeşliğin vesile olmasını diliyor,Yalçınkaya Sunucumuz Murat Doğan ve Ayrıca Karadenizli sanatçımız Erdoğan Şahin ve Zülfiye Şahin Gaye Aksu Seyhan Güler konser verecek. 06 Mayıs 2018 Pazar Günü Yapılacak Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Şenlik Konseriyle sona erecek. Tüm vatandaşlarımızı Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı’na beklemekteyiz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika