Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde Kızılay, Kan Bağışçılarını Ödüllendirdi

27 Kasım 2017 Pazartesi, 17:57

Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde gerçekleştirilen madalya ve berat takdim törenine, Vali Seddar Yavuz, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Yılmaz, Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Kızılay Ordu Şube Başkanı İlhan Sağesen, Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr.Cengiz Dönmez, bazı daire müdürleri ile kan bağışçıları katıldı.Türk Kızılayı, 10 ve daha üzeri sayıda kan bağışında bulunan bağışçılarını madalya ve berat vererek ödüllendirdi.Törenin açılışında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Kızılay, Aziz Milletimizin ve Devletimizin şefkat elini oluşturmaktadır.

Medeniyetimizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Kızılay, bizim en önemli tarafımızın sevgi ve vermek olduğunu gösteren en önemli kurumlarımızdan birisidir. Özellikle son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gelişen bir Türkiye, hayır hizmetleri konusunda bir ivme kazanmıştır. Kızılay da, Türkiye’yi her hayır hizmetinde en iyi şekilde temsil etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milli gelirine göre dünyada en fazla hayır yapan ülkedir. İşte milletimizin bu alicenaplığı, bu cömertliği, en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Türkiye bir taraftan büyüyor. Büyürken de oluşan refahtan kimsesizler, garipler, gurabalar, ezilenler de payını alıyor.

İşte bizi büyük yapan en önemli özellik de budur. Biz tarihimiz boyunca hiç kimseyi sömürmedik. Hiçbir milletin varlığına göz dikmedik. Onları kendi lehimize ve menfaatimize kullanmadık. Allah’a hamd olsun ki, Türk milletini büyük yapan işte bu alicenaplığı, bu vermeyi bilmesidir” dedi.İnsan hayatını kurtarmanın büyük bir sevap olduğunu dile getiren Vali Yavuz, “Bizler biliriz ki, bir hayır işlersek bunun karşılığından bir sevap, eğer bir şer işlersek bunun karşısında bir azap vardır. Yoldaki taşı bile kenara çekmenin sevap kabul edildiği bir medeniyet ve kültürden gelen bizler, kan bağışının daha büyük sevap sayıldığını biliriz. Hele hele bir insan hayatını kurtarmak gibi anlam ifade eden kan bağışın da, sevapların herhalde en büyüğünü alır diye düşünüyorum.

O yüzden bizler bir davranışta bulunurken, bunu sırf iyilik olsun, güzellik olsun diye yapmıyoruz. Allah’ın rızasını kazanmak gibi bir amacımız da vardır. Kan bağışının, sevap kazanmak gibi bir güzelliği de vardır ” diye konuştu. Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar da bir konuşma yaparak, “Biz Türk Kızılayı olarak sizlerden aldığımız kanları bir aracı olarak alıyoruz. Sizlerden aldığımız kanları, yine bizlerin ve sizlerin yakınları olan hastalarımıza şifa olsun diye veriyoruz. İnsanlarımızın bir çoğu bu konuda çok duyarlı. Devletin bütün kademeleri Kızılay’la birlikte olunca her şey güzel oluyor. Türk milletinin ihtiyacı olan kanı artık %95 üzerinde bir rakamla yerine getiriyoruz. 2016 yılında Türkiye’ye şifa bulmak için yurtdışından gelen 398 bin hasta vardır. Bu insanların da kan ihtiyacını karşıladığımız için yüzde 95’in üzerindeyiz. İnşallah 2017 yılı sonunda yüzde yüze ulaşacağız” diye konuştu.Kızılay Ordu Şube Başkanı İlhan Sağesen de törende bir konuşma yaparak, “Çalışmalarımız Ordu’da ‘bir damla kan’ sloganıyla milli eğitim bünyesinde beraberce bir çalışma gerçekleştiriyoruz.

Bu projemiz hayata geçmek üzere. Bundan amacımız, gelecek nesillere, gençlerimize kamu bilincini, kan vermenin ne olduğunu, ne olmadığını, yanlış ve doğru sloganların neler olduğunu öğretmek. 40 bin insana ulaşmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr.Cengiz Dönmez de törende yaptığı konuşmada, “Türk Kızılayı’nın, milletimizin merhamet eli olarak konumlandırdığı sorumluluklarından bir tanesi de yürütmüş olduğu kan hizmetleridir. Türk Kızılayı sizlerin değerli bağışlarıyla ülke genelinde yıllık kan bağışları içerisinde 2 milyon ünitenin üzerine çıkarmayı başarmıştır. Bundan sonraki yıllarda yapacağımız çalışmalarımızda madalya takdim törenlerimizde sizin gibi değerli karşılık beklemeksizin gönüllü ve düzenli kan bağışı yapan bağışçılarımızın bir çığ edasında büyümesi ve bu sayede ülkemizde tedavi görmekte olan özel ve kamu bütün hastanelerdeki hastalarımızın ihtiyaçlarının aksatılmadan karşılanması noktasında temennilerimiz bulunmaktadır. Ümit ediyorum ki, Türkiye bu konuda çok hızlı yol alacak ve en kısa zamanda da bu sonuca başarıyla ulaşacaktır” dedi. Konuşmaların ardından, 10 yıl ve üzerinde kan bağışında bulunanlara bronz, 25 ve üzerinde kan bağışında bulunanlara gümüş ve 35 ve üzerinde kan bağışında bulunanlara altın madalya takdim edildi.35 kez kan bağışında bulunarak altın madalya almaya hak kazanan Mehmet Hüseyin Akçay’ın madalyası, Vali Seddar Yavuz tarafından verildi. Törende, 76 kez kan bağışında bulunan ve daha önce altın madalya alan Adem Yıldız, 66 kez kan bağışında bulunan Kudret Salih Ertürk ve 50 kez kan bağışında bulunan Mehmet Turgut Yeşilırmak’a, Kızılay’ın kahve fincanı takımı hediye edildi.Törende, Kızılay’ın çalışmalarına verdiği destek ve katkılarından dolayı Vali Seddar Yavuz’a, Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar tarafından plaket takdim edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika