Ordu’da Kuşburnuna ilgi büyük  

06 Aralık 2017 Çarşamba, 22:19

Ali Yazan Mesudiye /Ordu/Ordu’da Kuşburnuna ilgi büyük Ordu’nun Mesudiye İlçesi Aşağı Gökçe “Faldaca” Mahalle sakinlerinden Meliha Bakacak, Sabah Uyandığında evinin penceresini açdığında dışarıda ben beyaz doğa karla beyaza bürününce hemen Kuşburnunu Toplamaya başladı. Bakacak İnsan sağlığı için  Kuşburnunun faydalarını anlattı, gül burnu, gül elması gibi isimlerle de bilinen kuşburnu, ülkemizde çoğu bölgede yetişen bir üründür. Uzun ömürlü çalı formunda bir bitkidir ve kuvvetli bir kök yapısı bulunmaktadır. Sonbaharda toplanan meyveleri kurutularak, hava almayacak şekilde saklanır. Çünkü havayla temasta olursa, içeriğindeki etken maddeler etkisini yitirir. C vitamini bakımından zengin bir meyve olan kuşburnu aynı zamanda mineraller, flavonlar, şeker, vitaminler ve tanen bakımından da iyi bir besindir.

Ordu’da Kuşburnuna ilgi büyük

Bakacak Çay olarak sıkça tüketilen kuşburnu, vücuttaki ödemin atılmasını, iltihapların daha hızlı iyileşmesini sağlar. İçeriğindeki etken maddeler enfeksiyonları daha kolay iyileştirir.

Solunum yolu sorunlarına iyi gelir: İçeriğindeki C vitamini solunum yolu hastalıklarının oluşma riskini azaltır, iyileşmeye yardımcı olur. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Çocukların astım, kronik öksürük, bronşit, nefes darlığı gibi sorunlarında güvenle kullanılabilir.Kolesterol dengesini sağlar.” Kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedeni olan kolesterol yüksekliğinde kuşburnu düzenli olarak kullanılırsa, kolesterolün dengelenmesi sağlanır.

Bunu çay olarak ya da reçel yaparak tüketebilirsiniz.Kan hücrelerinin artmasını sağlar: Oksijen taşıyan kan hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlar, vücudun demir ihtiyacını karşılar. Bu nedenle kansızlığın önlenmesinde yararlı olur.”dedi.!

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika