Ordu’da Toplu Ulaşım Sistemini Hizmete Alma Törenine Katıldı

02 Şubat 2018 Cuma, 14:56
Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım sistemini hizmete alma törenine katıldı.15 Temmuz Demokrasi Meydanında  yapılan törene, Vali Seddar Yavuz,  AK Parti Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu, Oktay Çanak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, SS Ordu Merkez Minübüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Adem Yavuz, sivil toplum kuruluş temsilcileri, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Ordu Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım sistemini hizmete alma töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Bu hizmetin hayata geçmesinde emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, kıymetli ekibine ve çok kıymetli şoför esnafına teşekkür ediyor ve kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 15 yılda tam 3,5 kat büyümüştür.
Dolayısıyla artan refah ve ekonomi, eğitimden sağlığa, ulaşımdan güvenliğe her alana sirayet etmiş ve şu anda üniversiteleşme oranı başta olmak üzere her alanda dünya ile rekabet eder, yarışır hale gelmiş, büyük bir sessiz devrim gerçekleştirmiştir.  İşte bu sessiz devrimi hazmedemeyenler, terör örgütleri ile Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Milletini terbiye etmek istemektedirler. Yiğitçe, delikanlıca bizimle savaşamayanlar, el altından terör örgütlerini kurup, onları besleyip, üzerimize salmakta ve 100 yıllık planlarını tekrar hayata geçirmek istemektedirler. Fakat Türk Milleti onlara gereken dersi dün verdiği gibi bugün de elbet verecektir.
Çünkü biz Allah’a inanmış, şehadete gül bahçesine girercesine koşan bir milletin evlatlarıyız. Biz, şehitlerin ölmediğine, onların bizim aramızda olduğuna iman etmiş, imanı tam bir milletiz ve bu özelliğimizle bin yıldır kıyamımızı, direnişimizi devam ettiriyoruz” diye konuştu.
Sevdası Türkiye olan herkesin bir ve beraber olması gereken bir süreçten geçtiğini ifade eden Vali yavuz, “İdeolojisi, düşüncesi ne olursa olsun, sevdası Türkiye olan herkesin el ele tutuştuğu, gönül gönüle olduğu bir Türkiye inşa ettiğimiz takdirde, inanıyorum ki yedi düvelde gelse yine onlar derslerini alıp gideceklerdir. Bir kez daha ben Ordu’nun geleceğine gönülden inanıyor, önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde hiç kimsenin tanıyamayacağı bir Ordu’yu hep beraber inşa edeceğimizi de belirtmek istiyorum.Türkiye, artık kaynak sorunu yaşayan bir ülke değil, zengin ve müreffeh bir ülke. Yeter ki biraz önce bahsettiğim gibi saflarımızı sıklaştıralım, birbirimize sevgi ile muhabbet ile yaklaşalım.
Bu sevgi ve muhabbet başta Ordu’yu daha sonra Türkiye’yi ve bize umut bağlamış mazlum ve mağdurların da ümidi olacak, onlara da yardımcı olacaktır” dedi.AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Önemli hizmetlerden biri olan toplu taşıma sistemine bugün geçmiş olmamız, bu törende Ordu’yu daha modern toplu taşımaya kavuşturan, Ordulularla buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza teşekkür ediyorum” derken,
AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak ise konuşmasında, ”Güzel bir hizmet hayata geçiyor. Bu kazanım, bu çalışma şu anda bir saatlik törenle hayata geçmiş olacak ama arkasında çok büyük emekler var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise, şehir içi dolmuş taşımacılığı sisteminden 75 bin kişinin istifade ettiğini belirterek, toplu taşıma sisteminin Ordu’ya hayırlı olmasını diledi.Yılmaz, “İlk etapta Altınordu ilçe merkezindeki 7’ye yakın kooperatif bir araya gelmek suretiyle 322 arkadaşımız bu sayıyı tamamen kendi iradeleriyle 177’ye kadar düşürdüler.
2015 yılında profesyonel destek hizmeti de aldık. Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesinden, hem de İstanbul Teknik Üniversitesinden. Onların vermiş olduğu güzergâh çalışmaları, hat çalışmaları ve araç tipleri, boyutları derken şoför esnafı kardeşlerimizi toparladık dedik ki bu işin dönüşümünü siz yapacaksınız. Memlekette bu işi daha önce yapmış ne kadar belediye varsa hepsini gezin dedik. 16 tane büyük otobüs, 161 tane de küçük ebatlardaki araçlar olmak suretiyle yapı ortaya çıktı.
Hükümetimizin, Devletimizin 2018 yılı sonu itibariyle bütün toplu taşıma araçlarında engelli bölümü olacak hükmüne hiç birisi uymuyordu. Şimdi yaptığımız bu düzenlemeyle birlikte görmüş olduğunuz bütün araçlarımızda engelli kardeşlerimize ait rampalar dahil, klimalı araçlar her birisinin ekranında hangi durakta hangi güzergahta kaç yolcu beklediği, cep telefonunda kaç saniye sonra araçlara ulaşabileceğiniz ve güzergâhlarda da ciddi bir genişleme ve daraltma oldu” diye konuştu.

2001 yılında minibüs taşımacılığına başlanıldığını söyleyen SS Ordu Merkez Minübüsçüler ve otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Adem Yavuz, 322 esnaf’ın  ikiye  ye bir  sistemiyle 361 tane araç ile tüzel kişiliği elinde olan 20 tane aracın ise 16 tane otobüse dönüşmek şartıyla 177 araçla çalışmalara başlanacağını kaydetti.  Konuşmaların ardından, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz,  AK Parti Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu, Oktay Çanak, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz ve diğer protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi ve yeni araçlar yakından incelendi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika