Su Değirmenleri 20 Haneye Elektrikli Üretiyor

28 Mayıs 2017 Pazar, 19:00

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Acısu Mahallesi’nde bulunan su değirmeni artık elektrikli oldu.Sayıları oldukça azaldığı için artık bir kültür varlığı haline gelen, küresel ısınmanın beraberinde getirdiği sera etkisiyle kuruyan su kaynaklarının taş dibeklerini artık çalışmaz hale getirdiği su değirmenleri günümüz teknolojisine ayak uydurdu.

Günümüzde artık nostaljik değer kazanan su değirmenleri elektrikle hizmet vermeye devam ediyor.Şalpazarı ilçesinde tarlasında mısır ve buğday yetiştirenler, soluğu bugün elektrikle çalışan su değirmenlerinde alıyor.

Acısu Eski mahalle muhtarı İbrahim Taşkın bu degirmenden ikincisini kurduk degirmenin taşını konya’dan aldık su degirmenin elektirikli maliyeti 150 ve 200 ‘e çıkıyor.

20 haneye burda elektiriğini sağlıyor,Kışın ve Rüzgardan zaman zaman elektirilerde kesinti çok oluyordu. Bizlerde hane olarak toplandık ikincisi olan su degirmenini yapmaya Karar verdik,mahallemiz ve camimiz aydınlatma lanbaları su degirmeni sayesinde yanıyor.

Elektirik üretmek için çok çabaladık ve başardık.Su degirmenini Irmaktan 150 Metre mesafeden betondan kanal yaparak degirmenimizi moderem haline getirdik.

Taşkın Günümüzdeki un değirmenlerinin su kaynakları kuruduğu için elektrikle çalıştırıldığını belirterek, Teknoloji geliştikçe sonrasında su değirmenleri, ardından da elektrikli değirmenleri yapıldı.

Yüksek kesimlerde mısır, buğday gibi ürün yetiştiren vatandaşlar bunları öğütmek için getiriyor.”dedi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika