Yavuz İl İdare Şube Başkanları Toplantısını Gerçekleştirdi

12 Aralık 2017 Salı, 21:35

Ordu’daki kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımıyla, İl İdare Şube Başkanları Toplantısı yapıldı.Valilik Toplantı Salonu’nda, Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapılan İl İdare Şube Başkanları toplantısına, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Ekrem Ballı, Adem Öztürk, Bayram Gale, Ahmet Arık, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Yılmaz ile daire müdürleri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “2017 yılının sonuna doğru yaklaştığımız bu günlerde, bu yıl içerisinde yapmış olduğunuz gayretli çalışmalar vesilesi ile başta sizlere, çalışma arkadaşlarınıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2018 yılının, 2017 yılından daha huzurlu, daha başarılı, milletimiz ve ülkemiz için daha hayırlı işlerin yapıldığı bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

“Çok Çalışmalıyız, Çok Üretmeliyiz, Kamu Hakkını Korumalıyız”

Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik konumu ve tarihi mirası nedeniyle birçok risklerle karşı karşıya olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Bu riskler, başta ekonomimiz, güvenliğimiz olmak üzere birçok alanı etkiliyor. Bizim böyle dönemlerde birlik ve beraberlik içerisinde, çalışma şuurumuzun daha üst seviyeye çıkararak, dayanışmamızı arttırarak, yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Çok çalışmalıyız, çok üretmeliyiz, kamu hakkını korumalıyız.

Türkiye’nin riskleri bu kadar yüksekken, bizim hoyratça davranmaya, kişisel egolarımızı tatmin etmeye hakkımız yok. Bizim sorumluluğumuz Ordu şehridir. Sizlerin sorumluluğu ise yönettiğiniz kurumdur. Dolayısıyla bu şehri daha iyi noktaya nasıl taşıyabiliriz? Bunun tartışmasını yapmalıyız. Taş üstüne nasıl taş koyabiliriz? İnsanımızın gönlünü nasıl alabiliriz? İnsanlarımıza ‘iyi ki bu devlet benim devletim’ nasıl dedirtebiliriz? Beraberce bunların yollarını bulmalıyız” diye konuştu.

“Yatay ve Dikey İletişimi Sağlamalıyız”

Kamu yönetiminde yatay ve dikey iletişimin önemine değinen Vali Yavuz, “Organizasyon, işbirliği ve koordinasyon kapasitemizi attırmalıyız. Bu seviyeyi yükseltmeliyiz. Buradaki en büyük sorun, yatay ve dikey iletişimin yeterince çalışmamasıdır. Bu devletin en büyük sorunu; yatay ve dikey iletişimin, istediğimiz boyutta çalışmamasıdır. Kim iyi ikna ederse, kim iyi güzelleme yaparsa, kim fikrini iyi sunarsa(isterse yanlış olsun), onun fikri geçerli bu ülkede. İyi devlet, yatay ve dikey iletişimi sağlayan devlettir. O yüzden burada size düşen nedir? Birincisi, sizlerle bizim aramızdaki yatay ve dikey iletişimi iyi kurmalıyız. İkincisi, sizin astlarınızla olan ilişkilerinizi sağlıklı bir zemine oturtmanız gerekir. İnsanlar size korkmadan bir şey anlatabilmeli. Çekinmeden, gerçek neyse onu söyleyebilmelidir. Velev ki, bırakın gerçekler kötü olsun. Biz gerçekleri konuşamıyoruz. Gerçekleri duymak istemiyoruz. Herkes güzel şey duymak istiyor. Herkes güze şeyler duymak isterken, bu sorunları aşmamız mümkün değil. O yüzden sizden istirhamım, yatay ve dikey ilişkiyi sağlayalım” şeklinde konuştu.

“Kamu Yatırımlarının Takibini ve Denetimini Etkin Bir Şekilde Yapalım”

Kamu yatırımlarının takibinin ve denetiminin etkin bir şekilde yapılmasını isteyen Vali Yavuz, “Kamu yönetimini hep beraber yapıyoruz. Kamu yatırımını hangi kurumun ihale ettiğinin bir önemi yok. İlgili kurum her kimse, yatırımın her aşamasını iyi takip etsin. İmalat hatalarını bize bildirsin. Örneğin, YİKOB tarafından okul ihalesi yapıyoruz. YİKOB tarafından ihalesi yapılan okul inşaatının her aşamasını İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz takip etmeli ve denetlemelidir. Şartnameye uygun mu yapılıyor, bir eksiği var mı bunlara bakacak. Bunu bütün kurumlarımız yapacak. O yüzden de denetimin fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Açık Kapı Uygulamasına Gereken Hassasiyeti Göstermenizi İstiyorum”

Hükümetimizin Eylem Planı içinde yer alan ‘Açık Kapı’ uygulamasının 15 pilot ilde uygulamaya başladığını, 15 ilden birisinin de Ordu olduğunu dile getiren Vali Yavuz, “Açık Kapı projesine geçiş yapacağız. Bu uygulamada görev alacak personelleri eğitime gönderdik. Açık Kapı projesi, Hükümetimizin Eylem Planı içerisinde yer alan bir projedir. Açık Kapı uygulamasından kurumlarımıza iletilen başvurular, suratla toparlanacak, kısa zamanda vatandaşlarımıza olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılacak. Bu da sistem üzerinden takip edilecek. Şu anda 15 ilde pilot uygulaması başlayacak olan ‘Açık Kapı’ uygulaması, daha sonra bütün şehirlere dağılacak. O yüzden bu konuya hassasiyet göstermenizi istiyorum” diye konuştu.

Vali Seddar Yavuz, BİMER ve CİMER başvurularını takip edecek görevlilerin, kurumun en cevval, en kafası çalışan, kurumlar arası işbirliğine açık, ilişkileri iyi kişilerden seçilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Daire müdürlerinden, merkezi yerleştirme dışında yapılan personel alımlarında Valiliğin bilgilendirilmesini isteyen Vali Yavuz, kamuda çalışan şehit ve gazi yakınlarına daha toleranslı davranılmasını, sosyal yardımlar konusunda da çok katı tutum içinde olunmamasını istedi.

Vali Seddar Yavuz, toplantıda ayrıca, şehitlerimizin aileleri ile görüşme yapılarak, şehit olmaları ilgili görüşlerin, bilgilerin, anekdotların derlenmesi ve kitap haline getirilmesi için çalışma yapılmasını da istedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ordu haberleri ordu haber ordu haberleri fatsa haberleri fatsa son dakika fatsa son dakika